Det första du behöver göra för att komma igång med bingo på nätet är att hitta en nätbingohall som du vill spela hos. Detta behöver inte vara så svårt. Det gäller bara att komma ihåg att bara för att du registrerar dig hos en nätbingohall, så förbinder du dig inte till någonting. Och efter registrering kommer du, hos de allra flesta, att få en smärre summa att provspela för. På så sätt kan du enkelt testa alla nätbingohallar som verkar intressanta. Kom dock ihåg, att när du letar nätbingohall, så stirra dig inte blind på bonusar och liknande. Det viktigaste för att du ska ha roligt är dels att de som spelar där är trevliga och roliga, och dels att bingospelandet sker på ett sätt som du tycker om.

Att registrera sig är vanligtvis enkelt. Vanligtvis finns en länk i still med ”bli medlem” eller ”registrera dig”. Klicka på den. Du kommer därefter att bli ombedd att uppge dina olika personuppgifter. Vissa kan känna ett obehag över att lämna ut namn, adress och så vidare på nätet. Men risken för att något farligt ska hända är liten. Det kan dock vara bra att ha sitt virusskydd väl uppdaterat; men det gäller ju alltid.

När du sedan registrerat dig, så är det bara att börja spela. Det kommer vi att gå närmare in på i lektion 2.